Przewóz rowerów i zwierząt

/
Przewóz rowerów i zwierząt

KOMUNIKACJA LOKALNA


Przewóz rowerów, wózka dziecięcego / inwalidzkiego

Pragniemy poinformować, że wszystkie autobusy PKS Gdańsk i P.A. GRYF wyposażone są w miejsce umożliwiające przewóz wózka dziecięcego / inwalidzkiego (z reguły naprzeciwko drugich drzwi) oraz odpowiednio szerokie drzwi wejściowe. Wszystkie kursy linii: 807, 808, 809, 841-848, a kursy linii 854-857 w zdecydowanej większości obsługują pojazdy niskopodłogowe przyjazne pasażerom ograniczonym ruchowo. Na pozostałych liniach takie kursy obsługują tylko wybrane trasy i kursy. W przypadku pojazdów wysokopodłogowych pomoc przy wniesieniu wózka zapewnia kierowca autobusu. Autobusy są udostępniane do przewozu rowerów (jest pobierana opłata w wysokości 3,50 zł za wyjątkiem linii 841-848). Rower należy postawić w miejscu do tego przeznaczonym (tj. naprzeciwko drzwi), a jego właściciel zobowiązany jest do zabezpieczenia go w sposób, aby w przypadku np. nagłego hamowania lub innego zdarzenia losowego, przewracający się rower nie spowodował szkód u innych pasażerów lub w ich bagażu. Ze względów bezpieczeństwa przewożony rower nie może tarasować przejścia wzdłuż autobusu.

Przewóz rzeczy i zwierząt

Nie podlegają opłacie rzeczy (bagaż podręczny), które podróżny trzyma podczas przewozu w ręku lub na kolanach lub które umieści na półce nad zajmowanym w autobusie siedzeniem lub pod nim. Za każdą sztukę rzeczy (bagażu) nie klasyfikującego się do bagażu podręcznego pasażer winien uiścić opłatę w wysokości 3,50 zł bez względu na odległość przewozu.
Opłata za przewóz zwierząt wynosi 3,50 zł, przy czym powinny być one przewożone w specjalnej klatce lub na smyczy i w kagańcu oraz właściciel powinien posiadać przy sobie aktualną książkę szczepień.


KOMUNIKACJA MIĘDZYNARODOWA


Przewóz rowerów, wózka dziecięcego / inwalidzkiego

W przewozach międzynarodowych Przewoźnik nie przewozi rowerów oraz urządzeń transportu osobistego (UTO). Przewóz składanych wózków inwalidzkich jest dopuszczony, natomiast ze względów technicznych Przewoźnik nie przewozi elektrycznych wózków inwalidzkich. 

Przewóz rzeczy i zwierząt

Na podstawie zakupionego biletu pasażer na międzynarodowej linii ma prawo przewiezienia 1 szt. bagażu podręcznego o wadze 1 kg. oraz 1 szt. bagażu głównego w luku bagażowym o wadze do 25 kg. (wymiary max. 190 cm.: wysokość + szerokość + głębokość). Dodatkowy bagaż  przekraczający powyższy limit może być przewieziony za zgodą załogi autobusu pod warunkiem posiadania wolnego miejsca. Opłata za każdą 1 sztukę dodatkowego bagażu o wadze do 25 kg. wynosi 20,00 PLN. Bilety bagażowe sprzedaje kierowca autobusu, płatność – gotówką.

W przewozach międzynarodowych Przewoźnik nie przewozi zwierząt. Ograniczenie to nie dotyczy certyfikowanych psów przewodników, towarzyszących osobom niepełnosprawnym.